Název propolis vznikl z řeckých slov „pro – před“ a „polis – město“. Po spojení těchto slov si můžeme představit, že se jedná o předměstí nebo a jakousi představbu, která má bránit nepovolaným, aby vstoupili do včelího města. Včely sbírají v období od května do srpna na stromech pryskyřici, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu propolis nosí v rouskách na zadních nohách – podobně jako pyl. Je to bohatá voňavá směs asi 150 bioaktivních látek pryskyřičného charakteru. Obsahuje především aromatické aldehydy, aromatické kyseliny a některé alkoholy těchto kyselin, flavony, flavonoly a také další neidentifikované látky. Propolis odebraný z úlu obsahuje celkem 60-50 % pryskyřice, 10-5 % silic a jiných látek, 13-12 % vosku, 5 % pylu a další příměsi. Přesné složení propolisu je různorodé, podle různých stromů (pupenů a kůry) a rostlin. Přidávání výměšků svých žláz jsou dále zpracovávány a využívány k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami. Hustým tmelí menší otvory a mezery, řídkým propolisem natírají z desinfekcních důvodu celý vnitřek úlu včetne rámků.  Propolis je významně obsažen i ve voskových víčkách, jimiž včely uzavírají medové buňky a proto se med i přes dlouhé skladování nezkazí. Vlastnosti propolisu vznikají podle tepla. V teple, který v úle je, je propolis lepivý a v zimě je zcela křehký. Propolis využívají také na pokrytí vetřelce v úlu, který uhyne (myši, ještěrky, větší hmyz), je to tzv. mumifikace.

Získávání propolisu

Získání propolisu ze včelstev je poměrně pracné a je včelaři spíše na obtíž. Musí se od něho čistit rámky a celý úl, aby se v něm nedrželi roztoči.  Mnohem více propolisu je možno vytěžit pomocí speciálních pomůcek. Proto se do úlu vkládají rošty nebo síta. Nejkvalitnější propolis se dá sklidit v létě, po skončení hlavní snůšky. Od jednoho včelstva se dá získat 50 – 100 g propolisu za sezónu. Po zatmelení se rošty či síta zchladí nebo zmrazí. Tím, že propolis ztvrdne a zkřehne je jeho oškrábání snadnější. Pokud se nám podaří od včelaře získat seškrábaný propolis, tak ho musíme pročistit, protože obsahu také části vosku a nečistot. Seškrabaný propolis rozdrtíme a vložíme do teplé vody 60 – 80 °C a asi 10 minut se snažíme všechny hrudky rozmíchat a rozpustit. Na hladině se vytvoří povlak z vosku, který po vychladnutí odebereme a špinavou vodu slijeme. Usazenou kaši u dna scedíme přes čistou látku a usušíme. V případě, že nám čistota propolisu ještě nevyhovuje, celý proces opakujeme. Usušený, vody zbavený propolis rozdrtíme na malé kousky a použijeme.Měl by se skladovat na chladném a tmavém místě v dobře uzavřených nádobách, plastických sáčcích apod. Pokud je správně skladován udrží si propolis účinnost až 5 let. Nejvíce účinný je surový propolis, který je uchován ve vzduchotěsném prostředí.

Využití propolisu

Propolis má tyto vlastnosti

 • anestetické – tlumí citlivost a bolest
 • antiflogistické – působí protizánětlivě
 • antiradiační – tlumí účinky škodlivého záření
 • antitoxické – ruší účinek některých jedů a bakteriálních toxinů
 • antivirové – působí proti některým virům
 • bakteriocidní – ničí a usmrcuje bakterie
 • bakteriostatické – zastavuje růst bakterií
 • dermatoplastické – podporuje hojení ran
 • fungicidní – ničí a usmrcuje plísně a kvasinky
 • fungistatické – zastavuje růst plísní a kvasine
 • kimunostimulační – podporuje vlastní obranné síly organizmu

 

Nežádoucí účinky propolisu

Výjimečně může vznikat vůči propolisu přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

Propolis se užívá ve třech formách:

Surový propolis

Nejdostupnější je využití surového propolisu, tedy takového, jaký získáme seškrábáním z rámků… Tento propolis můžeme využít například pro léčení kuřích ok, otlaků nebo k léčení hlubokých prasklin na patách. Ze surového propolisu uhněteme placičku, tu přiložíme na postiženou kůži, převážeme obvazem a ponecháme zde několik dní. Kůže pod obkladem změkne a další ošetření je snadnější i méně bolestivé. Navíc u hlubokých trhlin na patě můžeme využít také další vlastnosti propolisu, která spočívá v tom, že podněcuje vytváření nové tkáně a trhlina se rychleji zahojí…

Propolisová tinktura

Další známou aplikační formou je propolisová tinktura. To je surový propolis vyluhovaný v alkoholu. Propolisová tinktura se dá vyrobit dvojím způsobem, a to luhováním propolisu v absolutním alkoholu, tj. v 96%, nebo luhováním v alkoholu konzumním, který obsahuje 40 až 60% alkoholu. Každá metoda má své zastánce a odpůrce. V silnějším alkoholu se zřejmě účinných látek vyluhuje více a v kratší době, ale také je pravda, že takto koncentrovaný.

Návod: Na půl litru vodky nebo slivovice (s obsahem alkoholu do 60%) si připravíme asi 70 až 100 g propolisu. Propolis si rozdrtíme na co nejmenší kousky, (velice snadno se propolis drtí, když jej dáme na chvíli do mrazničky, kde se stane křehkým, a poté se dobře drtí válečkem na těsto nebo láhví…). Potom rozdrcený propolis vysypeme do láhve s alkoholem. Je nutné zabránit přístupu světla, protože na světle se mnoho účinných látek v propolisu rozkládá. Láhev tedy uložíme do tmy, kde za běžné teploty a za občasného protřepání zůstane asi dva až tři týdny. Po té době získá tinktura barvu silného čaje, a je třeba ji oddělit od zbytků na dně láhve. Na filtrování bychom neměli používat kovové sítko, protože při styku s kovem se mnohé účinné látky ničí, a proto je dobré když si do trychtýřku dáme kousek čisté vaty nebo několikrát složený obvaz, případně filtrační papír a pohodlně přelijeme obsah jedné láhve do druhé. Láhev uzavřeme a uchováváme ji při pokojové teplotě.

Propolisová mast

Propolisová mast. Tuto mast můžeme připravit dvojím způsobem, a to buď použitím rozdrceného propolisu nebo propolisové tinktury. K tomu potřebujeme především masťový základ. Vhodná je například bílá vazelína, nesolené vnitřní vepřové sádlo nebo borová mast, kterou je možno běžně zakoupit v lékárnách.
Návod: Potřebujeme 100 g masťového základu a asi 100 g rozdrceného propolisu. Mast rozehříváme v kastrůlku ponořeném ve vodní lázni. Do zcela rozehřáté masti potom velmi pomalu a za stálého míchání dřevěným kolíkem vysypáváme propolis. Je třeba postupovat opravdu velmi zvolna a důkladně míchat, aby každá částečka propolisu měla čas se obalit mastí. Při příliš zbrklé práci se propolis srazí. Výsledkem správně vsypaného propolisu je sedlina, kterou asi 6-7 minut za stálého ohřívání ve vodní lázni promícháváme. Potom přes složený obvaz přecedíme mast do připravených nádobek. Mast necháme v chladnu ztuhnout a uchováváme ji v chladničce!!!!Pokud chceme připravit mast s propolisovou tinkturou, je postup podobný. Ve vodní lázni rozehřejeme mast a za stálého míchání do ní pomalu vlijeme propolisovou tinkturu. Mícháme a zahříváme asi 10 minut, aby se odpařil alkohol. Další postup je shodný jako v předešlém případě. Nyní však použijeme na devět váhových dílů masti jeden díl propolisové tinktury.
Nejčastěji se používá propolisová tinktura

Receptů existuje celá řada      

Afty

Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.

Akné

Drobné pupínky na pleti a pokožce vysušujeme tinkturou nebo kosmetickou vodou, tinkturu je možné zředit převařenou vodou. Léčba 1 až 3 týdny.

Angína

Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání – do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.

Artróza

Bolestivé onemocnění kloubů. Velmi účinné jsou masáže mastí nebo tinkturou v oblasti bolestivého místa, nebo obklady suché s použitím masti, nebo vlhké zapařovací obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Astma

Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací – do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.

Bércový vřed

Uzavřený nebo tvořící se nekrvácející bércový vřed potíráme mastí nebo tinkturou, tinkturu možno ředit převařenou vodou nebo dáme tinkturou potřený obklad. Dobré je též podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje.

Bércový vřed otevřený

Do otevřeného vředu nedáváme žádné masti ani tinkturu. Okolí bércového vředu potíráme opatrně tinkturou nebo mastí. Dobré je kombinovat jednou mast a jednou tinkturu. Podle charakteru onemocnění trvá i délka doby léčení, než se bércový vřed uzavře – až několik týdnů. I poté se poškozená pokožka dále ošetřuje tinkturou a mastí. Vhodné je též podávání 1 kávové lžičky 1 až 2x denně.

Bolesti hlavy

Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.

Bolesti páteře

Velmi účinné jsou opakované masáže mastí, nebo tinkturou v místě bolesti nebo suché obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Bolesti v krku

Dobré jsou zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché zábaly s použitím masti. Je možno kombinovat s kloktáním – do skleničky vlažné vody nebo čaje přidat 1 kávovou lžičku tinktury. Také se podává vnitřně 1 kávová lžička tinktury 1x až 2x denně.

Bolesti zubů

Do bolavého zubu kápneme tinkturu nebo jí potíráme dáseň a bolavý zub. Bolest obyčejně rychle odezní. Pokud se ale bolest vrací i po opakovaném ošetření, je nutné vyhledat lékaře. Po extrakci zubu dáváme mulový drén namočený do tinktury.

Bradavice

Potíráme nebo kapátkem tečkujeme okolo bradavic, necháme zaschnout a zalepíme na 1 hodinu denně po 2 týdny. Nejvhodnější je rychloobvaz, ve kterém jsme vystřihli malý otvor, kterým bradavice není přikryta. Malé bradavičky stačí 1x denně ošetřit tinkturou a přelepit prostřihnutým rychloobvazem nebo náplastí, opakovat po 2 týdny.

Bradavice se mohou odstraňovat také tak, že se obloží malými kousky surového propolisu nebo smíchaného s malým množstvím medu a přelepí se na 2 až 3 týdny. Podle potřeby obnovovat. Při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Tato bradavice se ošetřuje kašovitou hmotou připravenou z medu a z jemného surového propolisu. Tuto kašičku ob den nanášíme okolo bradavice a přelepujeme. Během 2 až 3 týdnů všechny ostatní bradavice postupně odpadnou, přičemž ta ošetřovaná odpadne jako poslední. Tímto způsobem se odstraní i bradavice, které doposud odolávali všemu ostatnímu.

Cukrovka

Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.

Cysty

Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Čelní a čelistní dutiny

Při zánětech dutin se inhalují páry – do hrnečku horké vody se přidá 1 kávová lžička tinktury. Okolí dutin je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při tom dbáme na to, aby propolis nepřišel do blízkosti jemné pokožky očních víček nebo očí. Vnitřně se podává 1 kávová lžička 1x až 2x denně do hrnečku vlažného čaje.

Dětský ekzém

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Obyčejně se ekzém znovu neobjevuje. Při ekzémech z podráždění se tento může znovu vyskytnout při novém podráždění. Propolis dobře pomáhá při dětském ekzému, atopickém, atd.

Drobná poranění

Použijeme-li hned propolis, vyhojí se poškozená pokožka bez jizvy. Tinktura může vyvolat pocit pálení, mast nesmí přijít do krvácející rány! Rány, které nejsou vhodné k sešívání potíráme tinkturou, která působí jako dezinfekce a hojivý prostředek.

Dutina ústní

Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo používáme sprej nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.

Dvanácterník

Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.

Ekzémy

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Propolis dobře pomáhá u všech typů ekzémů a obyčejně se znovu neobjevují. Ekzémy z podráždění se mohou vyskytnout při novém podráždění.

Ekzémy ušní

Ve zvukovodu je aplikace tinktury nebo tinktury ředěné vodou velmi účinná.

Hemeroidy

Nejčastěji se používá tinktura 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody nebo 2x až 3x denně nebo preventivně 1x denně. Postiženou tkáň je vhodné ošetřovat mastí několikrát denně po důkladné hygieně.

Hlasivkové potíže

Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.

Hnisavá poranění

Okolí rány několikrát denně potíráme tinkturou, později můžeme ošetřovat okolí rány mastí. Potíže velmi brzy vymizí. U proleženin působí obklady propolisu s olivovým olejem vyčištění ran a jejich uzavření (1:5). Okolní kůži je zapotřebí chránit natřením Novikovem nebo indulonou nebo toaletní vazelínou, aby okolní kůže nebyla alergizována.

Horečka

Při horečnatých onemocněních se používá tinktura 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje 2 až 3x denně.

Horní cesty dýchací

Při slabších i silnějších onemocněních se tinktura používá vnitřně, 1 kávová lžička 2x denně, ob den nebo až 2x denně inhalace, používá se i mast do nosu i jako obklady. Na průdušky užíváme 3x denně 20 kapek na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně.

Chronické kožní ekzémy

U všech působí propolis buď v masti nebo v obkladech s tinkturou ředěnou převařenou vodou. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek.

Chřipka

Při onemocněních se používá hned na začátku 1 polévková lžíce tinktury po 8 hodinách nejvýše 3x až 4x po sobě. Preventivně v období chřipek se používá 1 kávová lžička 1x až 2x denně. Při rýmě se používá tinktura. Mast je vhodná i na ošetření odřeného nosu. Preventivně lze použít také propolis se žvýkačkou nebo propolisovou emulzi na vykloktání.

Chřipkové epidemie

Jakmile nám začne mrazit v zádech a začne bolet hlava, bereme nejprve 35 kapek tinktury a po hodině znovu. Dále pak 3x denně 30 až 35 kapek po dobu 2 až 3 dnů. Jestli se začne tinktura brát až po 2 až 3 dnech, není již takový účinek.

Impotence

Bývá různého původu, obyčejně jako následek vnitřního onemocnění. K odstranění těchto potíží se obvykle používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Je dobré užívání tinktury v odvaru saturejky a máty peprné v poměru 1 lžičku na 1 šálek.

Infekce

Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.

Infekce zažívacího traktu

Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.

Interní onemocnění

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jaterní neduhy

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jizvy a staré rány

Postižené místo omyjeme odvarem z řepíčku nebo měsíčku a ošetříme tinkturou nebo zvláčníme mastí. Odstraní se otoky a rány se vyhojí.

Kašel

Vnitřní užívání 1 kávová lžička tinktury, inhalace do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary vdechujeme 2x denně. Kloktání – do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a několikrát denně kloktáme. Obklady zapařovací na krk nebo hrudník – navlhčený obklad pokapeme asi 30 kapkami tinktury, nejlépe na noc. Suchý obklad na krk nebo hrudník s použitím masti. Kašel obvykle odezní dříve, než stačíme aplikovat všechny možnosti léčení.

Katar horních cest dýchacích

Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.

Kolika břišní

Obvykle se používá 1x až 2x po sobě 1 kávová lžička tinktury. Možné je i použití 1 polévkové lžíce tinktury nejvýše 2x po dvou hodinách. Vždy je však vhodné vyhledat lékaře.

Kosmetické vady

Používá se tinktura pro ošetření malého defektu nebo tinktura ředěná převařenou vodou ke každodennímu ošetřování nebo kosmetická voda. Pro zvláčnění pleti se používá mast.

Kožní onemocnění

Propolis se používá tam kde ostatní léčba již nezabírá. Tinktura vyvolá pocit pálení, proto ji používáme jen k ošetření malého kousku pokožky nebo ředíme vodou. Kosmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetřování. Mast používáme pro rychlejší vyhojení a zvláčnění pokožky.

Kožní plísně

Tinkturu používáme alespoň po dobu 3 týdnů. To je doba, po kterou je potřeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce nemoci dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li napočátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. Při plísni ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř.

Krevní tlak kolísavý

Užívá se 1x až 2x denně 20 až 30 kapek podle potíží. Nízký tlak – užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.

Vysoký tlak

30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.

Krevní tlak vysoký

Kombinace tinktury a mateří kašičky má výborné účinky na snížení vysokého krevního tlaku.

Křeče v nohou

Křečovité stažení svalů končetin i ostatních uvolníme potíráním mastí nebo tinkturou. Při častějším výskytu užíváme propolisovou tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně.

Křečové žíly

Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.

Kuří oka

Na noc potřeme tinkturou nebo mastí a přelepíme. Během několika dnů jdou odstranit. Kuří oka, hyperkeratoza kožní a bradavice, po 3 dny dáváme mast nebo tinkturou navlhčenou gázu. Pak vykoupeme v teplé vodě a kuří oko se vyloupne. Na hyperkeratozu můžeme do masti přidat 2 až 4% salicylové kyseliny. Můžeme dát i placičku ze surového propolisu, kterou nahřejeme, aby lépe přilnula.

Ledviny

Vhodné jsou zapařovací zábaly na noc s tinkturou nebo suché s použitím masti. Vnitřně se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Obyčejně se užívá v čaji nebo v bylinkovém odvaru.

Lupenka

Nejlépe zabírá mast a vnitřně tinktura. Při používání propolisu je zapotřebí velké trpělivosti a vyvarovat se jakéhokoliv podráždění nebo oslabení organizmu. Po několika týdnech až měsících obyčejně vymizí příznaky, někdy i celé onemocnění.

U lupenky trvající kratší dobu se vyléčí 60% pacientů při potírání postiženého místa tinkturou. Výhodné je současně podávat mateří kašičku, se kterou se dosahuje lepších výsledků.

Lupy

Zbytek tinktury, může se použít i kal zbylý na dně lahvičky, se naleje do menšího množství šamponu nebo kondicioneru. Už po prvním použití poznáme účinek.

Migréna

Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.

Močové cesty – záněty, kameny

Vnitřně se používá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Vhodné jsou i zábaly suché s použitím masti nebo zapařovací s použitím tinktury. Doplňujeme bylinkovými čaji.

Mozková mrtvice

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička a postižená část těla se masíruje několikrát denně mastí. Stačí též příležitostně potírat.

Mozoly, ošlapky, otlaky

Potíráme tinkturou účinnější je mast.

Nadýmání

Nemáme-li možnost pohybu, potíráme oblast břicha tinkturou nebo mastí a vnitřně užíváme 2x až 3x za den 1 kávovou lžičku tinktury samotné nebo podávané ve vlažné vodě nebo čaji.

Návaly v přechodu

Používá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury samotnénebo čaji. Po 2 až 3 týdnech užívání se na 1 až 2 týdny vynechává.

Obranyschopnost organismu

Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.

Oči – záněty spojivek

Pozor nikdy nevtírejte propolis v jakékoliv formě do očí ani na jemnou kůži kolem nich!

Omrzliny

Ošetřujeme postupně. Teprve po řádném prokrvení poškozené tkáně potíráme tinkturou ředěnou vodou. Vhodnější je však prevence. Před odchodem do nepříznivého počasí ošetříme obličej, uši i končetiny mastí nebo tinkturou. Sníží se tak i nebezpečí podchlazení.

Opary

Před výskytem potíráme přecitlivělé místo tinkturou. Pokud se již vytvořili puchýře, vysušíme je tinkturou. Doléčení provádíme mastí, případně dosušíme tinkturou. Můžeme dávat obklady tinktury ředěné vodou.

Opařeniny

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou. Možno přiložit obklady z tinktury. V dalším ošetřování používáme mast i tinkturu. Není-li při ruce tinktura, použijeme mast.

Opilost

Opilého člověka přivedeme k sobě, když mu dáme vypít skleničku vody, do které jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Propolis nesnižuje hladinu alkoholu v krvi!

Otoky nohou

Masírujeme nebo potíráme tinkturou i mastí několikrát po sobě podle potřeby. Vhodné je i podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Ozařování

Pokožku v místě ozařování oplachujeme odvarem z měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Vhodné je i vnitřní podávání čaje s 1 kávovou lžičkou tinktury ráno a večer.

Padání vlasů

Do šamponu, kondicionéru, kosmetické vody přidáme zbytek tinktury. Po umytí vlasů opláchneme malým množstvím kosmetické vody.

Paradentóza

Dásně potíráme tinkturou několikrát denně. Vynikající výsledky!

Plíseň nohou a ostatních částí těla

Tinkturu používáme alespoň 3 týdny. To je doba, po kterou je třeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce onemocnění dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na 1 týden přerušit a pokračovat 2x až 3x po 3 týdnech. Při plísni nohou ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř. Preventivně i léčebně lze s úspěchem použít i propolisové mýdlo.

Pocení nohou

Snížíme na přijatelnou hranici tinkturou nebo mastí aplikovanou na noc.

Popáleniny

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou nebo přiložit obklady z tinktury. Při dalším ošetřování používáme mast nebo tinkturu. Šetrný je postřik propolisovým sprejem. U popálenin 2 stupně působí anesteticky, u 3 stupně zamezuje jizváma a hnisání rány.

Popraskané paty

Několikrát po sobě namazat mastí. Nepoužíváme tinkturu.

Poranění

Okolí rány potíráme tinkturou nebo mastí. Dbáme na to, aby tinktura ani mast nepřišla do krve v krvácející ráně. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření nenahradí lékařské ošetření.

Poruchy krevního obrazu

Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.

Posílení organismu

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 30 kapek 2x denně.

Prevence

Užíváme tinkturu samotnou nebo v čaji 10 kapek denně.

Proleženiny

Potíráme tinkturou nejlépe ředěnou vodou a dáváme obklady s tinkturou nebo mastí několikrát denně.

Prostatické potíže

Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebovlažného bylinnéhočaje.

Propolisová kůra

Doporučuje se po operacích zhoubných nádorů k zvýšení obranyschopnosti organizmu.

Průdušky

Užívá se tinktura 1 kávová lžička 2x denně ob den a 2x denně inhalace. Případně zapařovací obklady s tinkturou nebo suché obklady s použitím masti.

Průjem

Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.

První pomoc

Propolisovou tinkturu i mast je vhodné mít stále při ruce, protože se dá použít při všech náhlých příhodách, kromě poranění v blízkosti očí.

Přechod

Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.

Psychická vyčerpanost

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Revma

Bolestivé klouby a okolí potíráme nebo masírujeme několikrát po sobě tinkturou nebo mastí. Vhodné je i vnitřní podávání 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury.

Rýma

Nejčastěji se používá mast do nosu. Rýma obyčejně odezní po prvním až druhém použití. Nemáme-li mast, použijeme tinkturu ředěnou vodou tak, aby v nose nepálila.

Slinivka břišní

Ráno a večer 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.

Spánek

Užívá se 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody večer po jídle.

Sterilita

Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.

Stresové stavy

Užívá se 1 až 3x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Svědění pokožky

Podle potřeby několikrát opakovaně potírat mastí nebo tinkturou po dobu asi 2 týdnů.

Tlusté střevo – zánět

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.

Trhlinky na šlapkách nebo dlaních

Tinkturou namočená gáza nebo i surový propolis nahřátý a přiložený na 24 hodin působí blahodárně. Potom vyměnit obklad za nový a opakovat ještě 3x.

Trojklaný nerv

Postiženou oblast 2x denně potírat tinkturou nebo mastí.

Trombóza dolních končetin

Užívá se 3x denně 40 kapek po 3 týdny až 1 rok.

Tuberkulosa – plicní, krční, kožní

Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.

Únava, bolesti svalů, kloubů z únavy

Několikrát denně potírat tinkturou nebo masírovat mastí.

Uši – ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu

Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.

Vlasy – padání, třepení, svědění pokožky, lupy

Do šamponu můžeme přidat na každé použití asi 20 kapek tinktury nebo po umytí vlasů spláchneme roztokem – 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody. Můžeme také přidat 20 kapek tinktury do kondicionéru.

Zácpa

Užívá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Po 3 týdnech používání na 1 až 2 týdny přerušit.

Zápal plic

Po dohodě s lékařem se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička, dále se může inhalovat a dávat obklady s tinkturou nebo mastí na hrudník.

Zažívací potíže

Viz zácpa, průjem, nadýmání. Zlepšení průchodnosti cév při poruše výživy horních i dolních končetin a po srdečním infarktu Tinktura s mateří kašičkou v emulzi ráno na lačno 3x denně půl hodiny před jídlem.

Zuby

Chceme-li zuby pěkné a odolné, kápneme na zubní pastu před čištěním 1 kapku tinktury. Více viz bolesti zubů.

Žaludeční duodenální vřed

Užíváme 3x denně půl až 1 hodinu před jídlem 20 až 35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení se projeví po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.

Žaludek

Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 2 až 3x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem. Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.

Ženské potíže

Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme – tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část. Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně. U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.

Žlučník

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny.