Mateří kašičku produkují hltanové žlázy mladých včel z řad dělnic. Má bílou hustou konzistenci a její chuť je překvapivě trpká až kořeněná. Kašička je zvláštní výživná látka, mimořádně bohatá na vitamíny, bílkoviny a aminokyseliny. Tato cenná látka také rozhoduje, zdali z larvy vyroste další dělnice, nebo včelí královna. Larva včely dělnice se krmí touto kašičkou jen první tři dny a průměrná délka života včely je pětačtyřicet dní. Matku včely krmí mateří kašičkou celý její život, který trvá až pět let a tím je zabezpečen její rychlý růst a vývoj. Není zcela rozpustná ani ve vodě v etylalkoholu, chloroformu, acetonu a fyziologickém roztoku. Stárnutí se mění její elektrická vodivost, která může být ukazatelem její kvality.

 

 

Pro svoji obrovskou schopnost vyživovat včelí larvy je často dokonce označována za královský elixír mládí. Maximální množství kašičky v matečníku, kdy larva v kašičce doslova plave je čtvrtý den po jejím narození, kdy ji včelař odebere a tak z jednoho matečníku získá cca 200 mg. V teplém prostředí se snadno rozkládá. Nejlépe je ji konzumovat čerstvou, nebo ji můžeme v uzavřené nádobě přechovávat maximálně půl roku v chladničce. Dlouhodobé skladování je možné pouze u sušené či zmražené podobě. Jde konzervovat také v medu, do kterého se přidává nejvýše 3% z celkové hmotnosti medu (na 100g medu 3g mateří kašičky). Kašička se v medu rozptyluje nerovnoměrně, proto se musí před použitím dodatečně promíchat.

 

 

Mateří kašička blahodárně působí na lidský organismus, ale je užívána i v kosmetice. Významná je na vitamín B, B5 (kyselina pantothenová) a B6 ve vysokých koncentracích, kyselinu listovou, biotin, obsahuje minerály, železo, draslík, sodík a stopové prvky, jakož i aminokyseliny a základní mastné kyseliny, vitamíny A, C, D a E, enzymy, 18 různých aminokyselin a látky proti rozmnožování baktérií a virů.  Zvyšuje fyzickou i duševní sílu a zvyšuje odolnost organismu vůči únavě. Pozitivních účinků mateří kašičky je mnoho.

Upozornění!
  • Mateří kašička není vhodná pro osoby s alergií na včelí produkty, těhotné, kojící ženy a děti, protože by u nich mohlo dojít k nežádoucímu urychlení pohlavního dospívání. Nesmí se užívat při nádorových onemocnění hlavně pohlavních orgánů. Mateří kašičku by neměli užívat lidé s nádorem prsu, dělohy či vaječníků. Při léčbě těchto onemocnění se dociluje snížení hladiny hormonů, kdežto mateří kašička má opačný účinek.